Exkurze do Osvětimi

Dnes podnikli žáci 9. ročníku exkurzi do Osvětimi. Vzdělávací program si pro nás připravil náš dlouholetý průvodce exkurzemi PhDr. Pavel Kočí. Součástí programu byla komentovaná prohlídka obou částí Státního muzea: Osvětim – Auschwitz/Březinka – Birkenau.

Osvětim byla během druhé světové války německý vyhlazovací tábor. Pronásledováni byli především Židé, ale i Romové, Sovětští zajatci a také mnozí další. Většina našla svou smrt v plynových komorách. V Osvětimi zahynulo přibližně 1,5 milionů nevinných lidí v plynových komorách, v důsledku vyhladovění nebo těžkých prací.

Do koncentračního tábora se vstupuje bránou s nápisem „Arbeit macht frei“ (práce osvobozuje). Většina tehdejších vězňů netušila, že touto branou zpět nikdy nepůjde, že odsud není návratu…

Během prohlídky bývalého koncentračního tábora si člověk uvědomí, že mnohdy řeší úplné malichernosti. Opravdové lidské utrpení se odehrávalo právě tady...

Zajímavosti Osvětimi

  • Jde o největší koncentrační tábor v celém Polsku, resp. na celém světě.
  • V táboře vládl kanibalismus. Lidé byli hladoví a po smrti spoluvězně jim nedělalo problém sníst mrtvého člověka.
  • Spojenecká vojska o Osvětimi během druhé světové válce nevěděla. Ani netušila, co se děje v této nechvalně proslulé polské vesničce.
  • Doktor Mengele, který poslal do plynových komor statisíce lidí, byl zajat Sovětskou armádou. Nevěděli o něm a byl ze zajetí propuštěn na svobodu. Po válce ho dlouhá desetiletí neúspěšně hledali, zatímco se ukrýval po celém světě. Našel se až po smrti.
  • Svědek, který přežil hladomor v Osvětimi, tvrdil, že jídlo bylo pouze jedenkrát denně, a to každý den to samé – řídká polévka s hráškem.
  • Až 90 % lidí, kteří zde zemřeli, byli Židé.
  • Známý nápis Arbeit macht frei, který zdobí bránu věznice, byl 18. 12. 2009 ukraden. Zloděje se nakonec podařilo vypátrat.
Fotogalerie: