Divadelní představení

V pondělí 13. 5. 2024 se žáci třetí a čtvrté třídy zúčastnili v rámci projektu LiStOVáNí divadelního představení „Bertík a čmuchadlo“. Toto divadlo s knihou v ruce probíhalo v Hranicích na Staré střelnici. Herci, pod uměleckým vedením Lukáše Hejlíka, si vybrali knižní příběh spisovatelky Petry Soukupové, jejímž hlavním hrdinou je devítiletý chlapec Bertík. Ten se nachází v nelehké životní situaci, kterou mu nakonec pomůže zvládnout tajemný tvor - mluvící zvíře čmuchadlo.
Malé diváky příběh o složitých mezilidských vztazích oslovil, pobavil a dovedl k zamyšlení. Autoři projektu věří, že se jim podaří podpořit zájem žáků o čtení a sebevzdělávání.

Co je projekt LiStOVáNí?
Projekt LiStOVáNí probíhá od roku 2003 a jeho cílem je představit divákům všech generací zajímavé knihy neotřelou formou tzv. scénického čtení. Jedná se o atraktivní spojení literatury a divadelního představení, často oživené kostýmy, rekvizitami, vizuálními efekty (např. barevným osvětlením) nebo hudebními prvky. Klíčovou součástí představení je kniha – hraje zde důležitou roli nejen jako zdroj příběhu, ale mnohdy také jako jedna z rekvizit. Záměrem autorů je na knihu upozornit jako na neoddělitelnou součást života. Projekt tak zároveň funguje jako nástroj podpory rozvoje čtenářství.
Za mimořádný přínos v oblasti propagace čtenářství získalo LiStOVáNí cenu Nadace Český literární fond.