2.1. Základní práva žáků

1. Na základní vzdělávání a školské služby.
  2. Na rovný přístup ke vzdělávání bez jakékoliv diskriminace.
  3. Podílet se na vytváření žákovské samosprávy ve své třídě, zvolení zástupci třídní samosprávy pak mají právo zvolit žákovskou samosprávu školy, která se stává partnerem pedagogických pracovníků a ředitele školy.
  4. Na informaci o organizaci výuky a dalších mimoškolních aktivitách v daném školním roce.
  5. Znát kritéria hodnocení výsledků vzdělávání, být dostatečně a včas informován o případných problémech, vyjádřit se ke svému hodnocení.
  6. Na informaci o prospěchu, poradenskou pomoc školy nebo školského poradenského zařízení, týkajícího se vzdělávání, obrátit se na výchovného poradce školy.
  7. Na zdůvodnění provedené klasifikace ústního i písemného zkoušení.
    Omluvit se z ústního zkoušení, byl-li v jednom dni již dvakrát individuálně zkoušen.
  8. Vyjadřovat se ke skutečnostem, které se ho ve škole bezprostředně týkají, a to zejména prostřednictvím svého zákonného zástupce.
  9. Na ochranu před sociálně - patologickými jevy, před projevy diskriminace, násilí, zneužívání.
  10. Na všestranný rozvoj osobnosti, vlastní aktivitu, poznávání a sociální komunikaci.
  11. Na bezpečnost a ochranu zdraví během školního vyučování a na školních akcích.