5.3. Prevence rizikového chování a řešení šikany ve škole

1. Pro žáky, zaměstnance a jiné návštěvníky školy platí přísný zákaz kouření v celém areálu školy.
  2. Pro žáky, zaměstnance a jiné návštěvníky školy platí přísný zákaz pití alkoholických nápojů v celém areálu školy.
  3. Žáci mají po vlastní úvaze možnost využít služby školního metodika prevence pro své potřeby související s problémy alkoholu, drog, šikany, gamblerství, xenofobie, rasismu či násilí.
  4. Projevy šikanování mezi žáky, tj. násilí, omezování osobní svobody, ponižování apod., kterých by se dopouštěli jednotliví žáci nebo skupiny žáků vůči jiným žákům nebo skupinám (zejména v situacích, kdy jsou takto znevýhodněni žáci mladší a slabší), jsou v prostorách školy a při školních akcích přísně zakázány a jsou považovány za hrubý přestupek proti řádu školy. Podle okolností ředitel školy uváží možnost dalšího postihu žáků, kteří tento zákaz přestoupí, a bude o svých zjištěních informovat jejich zákonné zástupce.
  5. Pedagogičtí pracovníci poskytují žákům nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví. Škola vytváří a naplňuje minimální preventivní program pro předcházení vzniku sociálně patologických jevů, spolupracuje s rodinou, odbornými institucemi.
  6. Zvláště hrubé opakované slovní a úmyslné fyzické útoky žáka vůči zaměstnancům školy nebo vůči ostatním žákům se považují za zvláště závažné zaviněné porušení povinností stanovených tímto školním řádem.
  7. Dopustí-li se žák jednání podle odstavce f), oznámí ředitel školy tuto skutečnost orgánu sociálně-právní ochrany dětí a státnímu zastupitelství do následujícího pracovního dne poté, co se o tom dozvěděl.