Do Turecka přes Skype

Moderní technologie se staly součástí našeho života a každodenně nám ulehčují práci nebo zprostředkovávají zábavu. Využití možností, které moderní technologie nabízejí i ve vzdělávání, je v poslední době jasným trendem. Do výuky přinášejí nové metody a my je rádi zkoušíme.

Jedním ze způsobů, jak podpořit komunikaci mezi žáky z různých škol a zemí, je video setkání přes Skype. My jsme jedno takové právě absolvovali. Náš projekt eTwinning Calendar 2019 se pomalu chýlí ke konci a právě online setkání s žáky, kteří s námi celou dobu spolupracovali, bylo příjemným zpestřením výuky a obohacením pro obě strany. Technicky jsme se na vše připravili, teoreticky taky. Ale když přišlo na věc, některé aktéry přemohla tréma a ostych. Atmosféru trochu uvolnila část, ve které jsme se učili turecké pozdravy a „jednoduché" obraty typu děkuji (v Turecku se děkuji rozhodně neřekne jednoduše…). Musíme uznat, že Turkům šla čeština lépe než nám turečtina. Ale asi bychom se s partnery shodli, že nejlepší bude zůstat u angličtiny, která nám šla tak nějak podobně. Úsměvy na tváři a zasloužený potlesk si vysloužily písničky, které jsme si vzájemně zazpívali ve svých rodných jazycích. A dále přišly na řadu běžné konverzační otázky a odpovědi. Oba týmy si hodinu užily a myslím, že jsme tímto setkáním odstartovali novou kapitolu v komunikaci s partnerskými školami.