Chat s tureckou školou

Součástí aktivit v eTwinningu jsou i online setkání partnerských škol v prostředí Twinspace. V šesté třídě jsme si předem připravili otázky, naplánovali a vyzkoušeli chatování nanečisto v kroužku anglického jazyka. V pondělí ráno jsme obsadili počítačovnu a pustili se do konverzace s třídou vrstevníků z turecké vesničky Göksu, která s námi spolupracuje na projektu eTwinning Calendar 2019.

Zjistili jsme, že naše školy jsou přibližně stejně velké. Dozvěděli jsme se, že v Turecku neslavili Vánoce, ale že je čeká Ramadan a další náboženské svátky. Shodou okolností jsme měli ve stejný den podobné jídlo ve školní jídelně (rýži s masem), i když by si naši žáci pochutnali více na kebabu – tradičním tureckém pokrmu. Nicméně největší rozruch způsobila informace, že turecké letní prázdniny trvají tři měsíce. Hodina angličtiny rychle ubíhala a naši žáci si díky ní uvědomili i to, že máme školu dobře vybavenou počítači, protože v Turecku se žáci museli střídat u dvou počítačů, což trochu brzdilo konverzaci. Angličtina jako komunikační nástroj nás ale nezklamala a ověřili jsme si, že na základní úrovni dokážeme konverzovat třeba i s Turky.