Osvětim, Krakov 2015

Datum konání akce:
29. 5. 2015
Dne 29.5.2015 se žáci 8. a 9. třídy ZŠ Všechovice a žáci ZŠ církevní Kroměříž vypravili na celodenní exkurzi do Polska.

Vyjeli jsme časně ráno směr Osvětim. Dopolední program v koncentračním táboře v nás vyvolal silné emoce, když jsme si představili, jaké hrůzy se tam děly. Byli jsme rozděleni do dvou skupinek a program trval dvě a půl hodiny. Naši odborní průvodci nám sdělili vše podstatné a dokonce odpověděli na všechny dotazy. Po prohlídce prvního koncentračního tábora jsme navštívili další tábor – Březinka. Byl mnohem větší než předchozí, ale po většině budov zůstaly jen základy a komíny.

Pak nás čekala víc než hodinová cesta do nejhistoričtějšího města Polska – Krakova. V autobuse jsme posvačili a nabrali síly na veselejší část exkurze. Hned po příjezdu nás okouzlil nádherný výhled na hrad Wawel a řeku Vislu. Na nábřeží Visly jsme se zastavili u sochy draka, ke které se váže známá pověst. Za hradbami Wawelu nás čekalo mnoho dalších historických památek. Nejdříve jsme se zastavili u miniatury celého hradu, kde nám pan Kočí převyprávěl historii tohoto místa, pak jsme zašli na renesanční nádvoří a následně jsme se přesunuli před katedrálu, kde jsme obdivovali tři nádherné věže – barokní, renesanční a gotickou. Zavítali jsme k sochám Jana Pavla II. a jezdce Tadeusze Kosciuszka a hrad Wawel jsme opouštěli. Opět se nám naskytl poslední pohled na již zmiňovaný hrad a na arcibiskupskou vysokou školu. Po chvíli jsme došli na Rynek Glowny, kde jsme si poslechli troubení známého Hejnala a dostali hodinový rozchod na zakoupení potřebných suvenýrů.

Po rozchodu jsme se opět přesunuli k autobusu a vydali se na zpáteční cestu. Během cesty jsme se zastavili ještě v nedalekém nákupním centru, abychom si zakoupili známé polské krowky a čokoládu značky Wawel. Cesta zpátky domů uběhla rychle a byla plná legrace. Všem se nám v Polsku líbilo, počasí nám hrálo do karet a všichni deváťáci si užili svůj poslední společný výlet.

Monika Kuchařová, Natalie Lehnertová